Zabrudzenia towarzyszą prawie każdego rodzaju obróbce przemysłowej. Oczywiście tego typu zabrudzenia mają duży wpływ na jakość czy precyzję procesu, ale także a wydajność. Zależnie od rodzaju zabrudzenia można stosować różne metody mycia przemysłowego. Do tych metod zaliczamy:
Każdy zakład będzi miał swój sposób na szybkie, bezpieczne i skuteczne czyszczenie delikatnych powierzchni materiału. Wybór właściwej technologii czyszczenia jest niezwykle istotny, bowiem szybko możemy uszkodzić powierzchnię i nie będzie możliwości powrotu do wersji poprzedniej. Skuteczną metodą wykorzystywaną w wielu zakładach obróbki plastycznej jest czyszczenie laserem. Bowiem w czasie procesu ablacji laserowej następuje odparowanie cząsteczek zanieczyszczeń z powierzchni, które skutkuje zmianami ze stanu stałego w stan gazowy pod wpływem bardzo dużej ilości dostarczonej energii.
Wszechstronność i duża precyzja pozwalają na wykorzystywanie tej metody do czyszczenia różnych materiałów, w tym także o delikatnej konstrukcji oraz w przypadku dużego zagrożenia uszkodzenia czyszczonej powierzchni. Zaletą tej technologii jest to, iż jest praktycznie bezinwazyjna (poza usuwanym brudem, który nie ingeruje w powierzchnię czyszczonych elementów). Laserowe czyszczenie jest wydajne i wykorzystywana zarówno na małych jak i na dużych powierzchniach.
Ale nie każde zabrudzenie wymaga profesjonalnego użyci amaszyn i urządzeń. Czasami wystarczy użyć klasycznego czyściwa, które może spowodować smugi, a czasami nawet mikrorys. Dlatego przed jego zastosowaniem należy zapoznać się zarówno z oczyszczaną powierzchnią jak i samym czyściwem. Także technologia mycia przy użyciu sody oczyszczonej należy do metody bezinwazyjnej, gdyż soda nie ma właściwości ściernych. Dzięki czemu idealnie nadaje się do delikatnych powierzchni. Sodowanie wykorzystuje się głównie do błyskawicznego i bezpiecznego oraz skutecznego oczyszczania zabrudzonych detali.
Technologia mycia suchym lodem stosowana jest do usuwania brudu z różnych podzespołów maszyn i urządzeń elektrycznych, linii produkcyjnych, a także do elektroniki. To także bezinwazyjna metoda czyszczenia, która bardzo skutecznie radzi sobie z bardziej uciążliwym zabrudzeniem typu smary, olejy, tłuszczy czy farby oraz lakiery. Pozostała jeszcze jedna metoda - mycia ultradźwiękami, która generuje specjalne sygnały są przetwarzane na ultradźwięki. Te wprowadzają w drganie ciecz myjącą, która znajduje się w urządzeniu myjki. Metoda ta nie uszkadza powierzchni czyszczonych elementów. Używana jest m.in. do czyszczenia narzędzi medycznych, urządzeń laboratoryjnych czy biżuterii.