+48 95 763 92 35

PL | EN | DE
2023-02-15

Krótka historia laserów


Krótka historia laserów

W 1954 zespół pod kierownictwem Charlsa Townesa uruchomił pierwszy maser, czyli urządzenie wytwarzające mikrofale w wyniku emisji wymuszonej w amoniaku. W 1957 Gordon Gould ogłosił pomysł lasera i też go tak nazwał. Ale pierwszy faktyczny laser (rubinowy) zbudował i uruchomił 16 maja 1960 roku Theodore Maiman. Wtedy ośrodkiem czynnym był kryształ korundu domieszkowany chromem – rubin. W 1961 zbudowano laser gazowy helowo-neonowy, a rok później Snitzer uruchomił laser na bazie szkła neodymowego. Dwa lata później Gaisik i Karkos skonstruowali laser na bazie granatu itrowo-glinowego domieszkowanego neodymem. Także w tym samym roku irański fizyk, Ali Javan, zbudował pierwszy laser helowo-neonowy.

W 1964 roku nagrodę Nobla z fizyki otrzymali N.G. Basow i A.M. Prochorow (ZSRR) oraz C.H. Townes (USA) za prace będące podstawą działania laserów i maserów. W tym samym roku zbudowany został pierwszy też laser półprzewodnikowy z pompowaniem diodowym. Natomiast laser na bazie kryształu perowskitu itrowo-glinowego domieszkowanego neodymem w latach 1967–1969 zbudowli Bagdasarow i Kamiński, a Homer, Linz i Gabbe wykorzystali fluorek litowo-itrowy (YLF).

W 1979 roku skonstruowano laser z przestrajaniem częstotliwości na krysztale aleksandrytu. W roku 1982 Moulton zaprezentował laser, gdzie ciałem roboczym był szafir domieszkowany jonami tytanu i kor – korund. Natomiast pierwszy polski laser powstał w Wojskowej Akademii Technicznej w 1963 (laser gazowy He-Ne, generujący promieniowanie podczerwone o długości fali 1,15 µm). Uruchomiono go po raz pierwszy 20 sierpnia 1963 roku.

Ciekawostką jest fakt, że historia lasera dokonała się w momencie, kiedy odkryto tajemnicę budowy atomu. Wtedy uznano, iż to odpowiednia chwila do stworzenie urządzenia, które wykorzystuje emisję wymuszoną promieniowania elektromagnetycznego do wytwarzania wiązki monochromatycznego świata o dużej spójności czasowej i przestrzennej oraz dużej gęstości mocy. Te czynniki miały służyć m.in. do cięcia blach.

Oczywiście do dnia dzisiejszego firmy doskonale radzą sobie z zastosowaniem lasera w wielu dziedzinach przemysłowych. Także nasza firma korzysta z nowoczesnego lasera światłowodowego BySmart Fiber 3015, Fiber 4000 firmy Bystronic. Polecamy precyzyjne usługi cięcia laserem w naszej fabryce w Błotnicy 1, woj. lubuskie.

Zachęcamy przedsiębiorstwa z kraju i z zagranicy do korzystania z naszych usług cięcia laserem. Dodatkowych informacji udzielimy pod numerem telefonu +48 95 763 92 35. Pełna oferta naszej firmy dostępna jest na naszej stronie, gdzie serdecznie zapraszamy.

«powrót